Новий навчальний рік!

18-25 січня – Зимовий облік птахів

Увага!

18-25 січня – Зимовий облік птахів

Традиція обліку птахів зародилася 1990 року у США, коли редактор орнітологічного журналу «Bird-Lore» Френк Чемпен запропонував новий спосіб проведення Різдвяного полювання – з біноклем у руках замість зброї. За його закликом уперше 26 лютого провели цей святковий день разом із пташками, спостерігаючи та вивчаючи їх, радіючи їх польоту й свободі.

Відтоді «звичка» обліковувати птахів у Різдвяні дні широко поширилася на теренах США, Канади, Латинської Америки, Карибських і деяких тихоокеанських островів.

Нині обліковують птахів понад 50 тис. людей.

Великий зимовий облік птахів щорічно проводять члени орнітологічного гуртка «Ластівка» Сахновецької ЗОШ І-ІІІ ст..

У цій зимовій події можуть брати участь усі бажаючі – адже кожному під силу занотовувати кількість і види птахів, побачених протягом години біля годівниці на подвір’ї, в саду, сквері чи водоймі.

Під час цієї акції ми не рахуємо птахів у лісах, на полях чи водоймах за межами населених пунктів. Головна мета зимового обліку – з’ясувати чисельність птахів і види, які залишилися зимувати поряд із нашими домівками. Щороку завдяки даним, надісланим учасниками з усіх куточків країни, ми знаємо, які саме види найчастіше зустрічаються цієї пори в населених пунктах. Великий зимовий облік птахів дає також можливість спостерігати за цікавими явища в пташиному світі.

Звісно, що ці результати не можуть дати точної відповіді, скільки саме птахів зимує в українських містах і селах, але завдяки зібраним даним, ми щороку маємо змогу відстежувати потенційні зміни й дізнаватися, чи перегукуються вони з результатами наукових досліджень, зроблених професійними орнітологами.

·        Коли відбувається Великий зимовий облік птахів?

Традиційно Великий зимовий облік птахів  в Україні проходить щорічно в останні вихідні (останню суботу та неділю) січня (27-28 січня 2018 року).

·        Де спостерігати птахів під час Великого зимового обліку?

У дворі будинку, в саду, на шкільному подвір’ї, у міськкому парку — в межах населеного пункту, адже головна мета цього обліку — порахувати чисельність птахів і з’ясувати які саме види залишилися зимувати поряд з нашими домівками.

·        Як правильно рахувати птахів під час Великого зимового обліку?

Проводьте облік протягом однієї години. Рахуйте види і кількість побачених птахів. Наприкінці годинного обліку зафіксуйте найбільшу кількість кожного виду птахів, яку ви одночасно спостерігали в будь-який час протягом цієї однієї години (не враховуйте птахів, що пролітають садом).

Важливо! Не підраховуйте всіх побачених птахів, оскільки деякі з них можуть повертатися до вашого саду кілька разів протягом години спостережень. Наприклад, синиця велика, яка 10 разів повертається до вашого саду протягом години, не означатиме, що в саду перебувало 10 синиць.

·        У яку пору дня найкраще проводити Великий зимовий облік птахів?

Птахи найактивніші вранці. Якщо вести облік в цю пору дня, є змога побачити й нарахувати більше видів птахів.

·         Як повідомити спостереження?

Свої спостереження надсилайте на адресу Товариства або скористайтеся спеціальною он-лайн анкетою.

Рік у рік зростає кількість людей в Україні, які цікавляться птахами і прагнуть їм допомогти. І це не може не тішити, адже природа, особливо у теперішній техногенний період, потребує нашої допомоги. Саме тому метою щорічної січневої акції “Великий зимовий облік птахів “ Українського товариства охорони птахів (УТОП) є привернути увагу громадськості до проблем пернатих, що зимують в Україні.

Під час проведення зимового обліку птахів учні спостерігали:

·         Горлицю садову Streptopelia decaocto

·         Дятла великого та малого строкатого Dendrocopos Major, Dendrocopos minor

·         Сороку Pica pica

·         Галку, грака Corvus monedula, Corvus frugilegus

·         Ворону сіру Corvus cornix

·         Дрозда чорного Turdus merula

·         Синицю велику та блакитну Parus major, Parus coeruleus

·         Повзика Sitta europaea

·         Зяблика Fringílla coélebs

·         Щиглика Carduelis carduelis

·         Снігурів Pyrrhula pyrrhula

·         Сойку  Garrulus glandarius

·         Горобців польових та хатніх Passer montanus,

·         Фазанів Phasianus colchicus

·         Баклана малого Phalacrocorax pygmaeus

·         Чикотень (Turdus Pilaris)

·         Лебідь-шипун (Cygnus Olor)

·         Чепура велика, велика біла чапля (Egretta alba)

·         Зимняка (Buteo lagopus)

Водоплаваючі птахи, такі як лиска Fulica atra, крижень Anas platyrhynchos, мартин Larus були обліковані на річці Случ.

-         Учні Сахновецької ЗОШ І-ІІІ ст.. (члени гуртка «Ластівка») виготовляють годівнички.

-         Учні Сахновецької ЗОШ І-ІІІ ст.. (члени гуртка «Ластівка») розвішують годівнички.